Różaniec z kołaczem w Małej Pysce
Folwark 3 październik.2021 rok
powrót

  Kopalnia "Folwark" wprawdzie się rozrasta, ale nasze pokolenie pewnie bedzie  mogło jeszcze kultywować tradycyjny, październikowy  różaniec przy kapliczce w  Małej Pysce. Historyczna droga Folwark - Chrząszczyce pamiętająca X wiek dla ruchu kołowego już zamknięta, ale pielgrzym korzystający  z własnych nóg - jeszcze przejdzie. A pielgrzymowali tu nasi przodkowie od wieków - od kiedy na Wzgórzu Chrzombeckim w średniowieczu powstawały pierwsze zalążki małego kościoła, do naszych czasów gdy w1923 roku wybudowano największy w bliższej i dalszej okolicy kościół pw. MB Szkaplerznej. Z tego najwyższego  w okolicy wzniesieniu można zachwycać się pięknym widokiem  obejmującym  duży fragment Opolszczyzny  i naszą dolinę odrzańską, która do połowy XIX wieku stanowiła naturalne rozlewisko dla rzeki Odry.

  W Małej Pysce późnym wieczorem i w nocy zawsze straszyło. Postraszyło i naszego Józefa Buhla, który wracał nocą od swojej dziewczyny z Domecka do Folwarku. W Małej Pysce ugięła się brzózka i musiał się zatrzymać i wtedy usłyszał przepowiednie swojej śmierci : w pierwszym dniu gdy znajdziesz się na  linii frontu  Pierwszej Wojny Światowejzginiesz"...   Poległ 22 sierpnia 1914 pod Rossignal -Francja . Rodzina na pamiątkę w tym miejscu ustawiła mały obrazek. - Dziś dla mieszkańców  jest to miejsce modlitwy.

(to nie jest legenda, to informacja rodziny z II połowy XX w  którą mi  Oti Sowikowa przekazała -Józef był bratem jej Ojca, który z tej wojny wrócił  cały i zdrowy)

  Słoneczna - ale bardzo wietrzna pogoda nie zniechęciła licznych mieszkańców wcześniej urodzonych, dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii Świętej, które samodzielnie odmówiły dwie koronki oraz młodzież ze Złotnik, Chrząszczyc, Górek i Folwarku do udziału w tym tradycyjnym różańcu, który prowadził ks. proboszcz Krystian.

  Na zakończenie Panie z Folwarku przygotowały smaczne wypieki z kawą, a nasi  panowie już wcześniej przygotowali (odchwaścili) plac i ustawili  ławki - przeżyliśmy udany różańcowy piknik.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 001878 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1