Pfarrer Eugen Kutzka

1937 - 2921

powrót
 

Wielki Człowiek – mieszkaniec Hünfeld, przyjaciel Miasta i Gminy Prószków zaangażowany pedagog Ksiądz Eugen Kutzka

- EIN MAN der ersten stunde

- 3 marca w wieku 84 lat odszedł na wieczny odpoczynek .

 Mój rówieśnik urodził się w Chorzowie (Königshütte) 27 stycznia 1937 roku na Górnym Śląsku. Jego dzieciństwo było podobne do losów całej generacji Ślązaków urodzonych w tamtych czasach.  Okres  II Wojny Światowej, wypędzenia, przesiedlenia po 1945 roku ukształtowały nasze charaktery. Po zakończeniu działań wojennych nie miał możliwości powrotu do Chorzowa, rodzina znalazła nowe miejsce w Gotha. Od 1949 roku do 1957 był uczniem Domgymnasium w Fulda. Studiował w Domstadt  na fakultecie Filozofia i Teologia. W 1963 roku z rąk ks biskupa Adolfa Bolte otrzymał święcenia kapłańskie.

Podczas wikariatu aktywnie zaangażowany w pracy z młodzieżą w okręgu Marburg. W roku 1966 rozpoczął pracę duszpasterską z młodzieżą w okręgu Hünfeld.

Po upadku muru berlińskiego zaangażował się  intensywnie  do  powstających związków partnerskich miast:  Landerneau - Hünfeld oraz Prószków - Hünfeld.  I tak trafił do naszej gminy Prószków.

Za każdym razem miałem  okazję do rozmowy z Nim i w Prószkowie i w Hünfeld

  Gościł  wielokrotnie w  naszym kościele. Mieszkańcy naszej gminy też wielokrotnie byli gośćmi mieszkańców Hünfeld, a zawiązane przyjaźnie - dzięki takim ludziom jak Eugen Kutzka - trwają do dziś.

 Zawsze podkreślał, że jego doświadczenia powojenne  były dla niego motorem szukania porozumienia między narodami. A czynił to bardzo skutecznie.

 
 
 
 
 
 
28 marca 2021 godzina 14:oo w naszym kościele odprawiona zostanie Msza św. W jego intencji
 
Rest In Peace
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 001743 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1