Parafia pw. MB Szkaplerznej i Św. bp. Stanisława
Chrząszczyce 11 lipca   AD 2021
98 Odpust        
 
 
powrót

  Już 98 razy świętujemy odpust "imieniny" Pani z Góry Karmel, która patronuje  wspólnie z męczennikiem bp. Stanisławem w naszej świątyni na Chrzombeckim Wzgórzu.  Jeszcze rok i jeszcze jeden rok i będzie 100 lat. gdy kard. Adolf Bertram 7/10/1923 konsekrował nowy kościół wybudowany w trudnych czasach, po I wojnie Światowej. po Powstaniach Śląskich gdy decydowano o naszej przynależności państwowej, dlatego ks. kardynał w swojej homilii  wspomniał :"ob Ihr deutsch oder polnisch betet, das ist dem lieben Gott gleich".

 

  Tak było do 1936 roku potem zmieniły się czasy i było tylko Deutsch. Od 1945 kolejna zmiana państwowości i do 1989 roku było tylko po polsku. Większość pamięta rok 1989 12 listopada "polsko-niemiecka Msza  Pojednania w Krzyżowej. Od tego czasu wolno się modlić i tak i tak - Panu Bogu to wszystko jedno.

 

Pamiętam wszystkie trzy etapy,  myślałem, że to już koniec, nie - od przeszło roku obowiązuje limit sanitarny  (aktualnie 75%) i modlitwa w maskach. Mam nadzieję, że to ostatnie utrudnienia dla mnie i dla wielu w pierwszym stuleciu naszego kościoła.

Tegoroczny odpust miał tradycyjny  charakter Msza święta celebrowana przez ks. Adriana Kurzala - neopresbiter. Koncelebra: ks. Ryszard Wołowiec - ks. Henryk Wollny- ks. Marcin Worbs - ks. Norbert Widok

Muzycznie uświetniły: organy Mariette Weidler- Chór Parafialny pod batutą Joachima Konska- Schola Parafialna oraz orkiestra Dęta reprezentacja Krapkowic i okolicy.  

W uroczystej procesji dookoła kościoła uczestniczyli kapłani z naszego dekanatu i liczni mieszkańcy z okolic parafianie i goście. Nad całością czuwał ks. Proboszcz Krystian Ziaja - gospodarz
Po uroczystościach można było zrobić zakupy pod budami, a dzieci i amatorzy wrażeń mogli skorzystać   z różnych karuzel ustawionych na parkingu. Pogoda : ciepło i słonecznie.
sprawozdanie fotograficzne : Lucjan Dzumla, Justyna Szmechta, Adrian Zmarzły - Dziękuję !!!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 001835 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1