XXXIX   Odpust  w  Folwarku

                           kaplica pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

                                 19 września 2021 r.

powrót
 
  Od samego rana całe niebo zachmurzone, typowa jesienna niedziela. Cóż o tej porze roku słońce często się chowa. Mamy kolejny odpust, kolejne już 39 -te imieniny naszej kaplicy.
   Pamiętam jej pierwsze urodziny - rok 1982 - Stan wojenny - przeszło 10 000 internowanych około 40 straciło życie, a my mieszkańcy Folwarku żyliśmy jakby obok tych wszystkich wydarzeń. Dla nas najważniejsza była kaplica. Adaptacja świetlicy na kaplicę odbywała się bez "papierów" budowlanych, bowiem wszystkie szczeble  władzY miały inne problemy więc nie zaglądały na nasze "podwórko"
 
Moje wspomnienia
 Prace rozpoczęły się w lutym '82, a zakończyły w maju '82. 20 maja ks. Tomasz Szymała odprawił pierwszą mszę św. Od tego czasu minęło 39 lat. W roku 2002 pod kierownictwem nowego proboszcza ks. Krystiana Ziaja dokonano kolejnej restauracji a 16 września 2002 ks. Bp, Jan Kopiec usakralnił naszą kaplicę 
2 kwietnia 2002 roku wizytacja na budowie
Nie wiem, kto zaproponował, żeby nam patronował "Krzyż", ale Stan Wojenny sugeruje że "In hoc signo vinces"  - czyli pod tym znakiem zwyciężymy.
 
16 września 2002 podczas konsekracji
 
   
 
 

  W starożytności za wielkie przestępstwa karano  śmiercią krzyżową, w Cesarstwie Rzymskim krzyż był znakiem hańby i poniżenia. Ale od czasów Konstantyna I Wielkiego (306-337), kiedy to cesarzowa Św. Helena (326), na górze Golgota odnalazła pod gruzami krzyż - na którym cierpiał i umarł Jezus, właśnie ten krzyż  stał się najbardziej znanym symbolem chrześcijaństwa na całym świecie. A Papież bł. Jan XXIII na pamiątkę Jego odnalezienia Podwyższenia - dzień 14 września - ustanowił jako święto.

 
 

19 września 2021
Uroczysty 39 odpust mszę św. celebrował ks. Henryk Wollny koncelebra ks. proboszcz Krystian Ziaja przy organach Mariette Weidler wspomagana przez Orkiestrę Dętą utworzoną ad hoc z miejscowych muzyków.
  Homilia ks. Wollny, wybrane cytaty: "Bracia i Siostry, nie wstydźcie się tego krzyża. Dla ludzi wierzących, krzyż jest mocą Bożą. Krzyż jest gwarantem porządku, nigdy się nie chwieje - to świat się chwieje"

Po nabożeństwie procesja dookoła kaplicy , a na zakończenie trochę lekkiej muzyki w wykonaniu orkiestry dętej i kołacz z kawą. Deszcz nie padał ale było chłodno.

 
 
kilka fotografii z 39 -tego odpustu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 001708 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1