Zniwniouk - Erntedankfest - Dożynki
parafia pw. MB Szkaplerznej i św. Bp. Stanisława
13 września 2021 w   Chrząszczycach
 
powrót

 Święto Rolników, Zniwniouk - Erntedankfest - Dożynki, obchodzono po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż – zwyczaj trwa do dziś chociaż wiele się zmieniło.

Jeszcze nie tak dawno, bo  w XVI wieku  gdy wszystkie ziemie były jeszcze folwarczne a zdecydowana większość zniewolonych chłopów pracowała na pańskim w nagrodę za dobrze wykonaną pracą przy żniwach i po zebranych plonach, właściciele urządzali dla żniwiarzy zabawy z tańcami i poczęstunkiem.

  W wyznaczonym dniu korowód czysto ubranych żniwiarzy i żniwiarek z wyczyszczonymi kosami i sierpami towarzyszył wieńcowi dożynkowemu w drodze do gospodarza dożynek czyli dziedzica lub włościanina zwanego na Kujawach i na Śląsku bambrem
Tenże z szacunkiem przyjmował wieniec, osobiście wnosił go do domu i ustawiał na stole, po czym zapraszał do tańca przodownicę, od której odebrał wieniec. Po odtańczeniu częstował wszystkich jadłem ustawionym na stołach na podjeździe dworskim lub w stodole. Po uczcie rozpoczynały się tańce, trwające do późnych godzin nocnych.

Na początku XIX wieku po licznych buntach chłopskich na Śląsku w gospodarce rozpoczęły się głębokie zmiany - uwłaszczenie do tej pory bezrolnych chłopów, - także i  dożynki przeszły głęboką ewolucję.

Na Śląsku ten proces rozpoczął się w 1804 roku i trwał przeszło 40 lat do 1844 roku, do całkowitego uwolnienia i zniesienia pańszczyzny na wszystkich ziemiach.

  W ostatnich stu latach w rolnictwie nastąpiły bardzo głębie zmiany. Tylko w moim życiu: kosy i sierpy. snopki, mondeliki, drabiniouk, sąsieki, gumna, cepy, pleidry, i wiele wiele innych maszyn znalazło się w skansenach, a na polach w czasie żniw zobaczymy tylko kombajny i przyczepy ze zbożem.

Dziś rolnik jest właścicielem, pracuje na własnej ziemi i On idzie za koroną żniwną z bochenkiem chleba najpierw do kościoła, gdzie podczas uroczystej liturgii dziękuje Bogu za plony.

Organizatorem tegorocznego święta rolników w naszej parafii było sołectwo Chrząszczyce. Uroczystości w kościele celebrował gospodarz - ks. proboszcz dr  hab. Krystian Ziaja, concelebra  ojciec Alan Rusek, muzycznie uświetniła orkiestra dęta " składanka z naszych gminnych muzyków". na organach grała Marietta Weidler

Nasze chrzombeckie Dożynki w 2021 roku na fotografiach

uwieczniła Justyna Szmechta – dziękuję - rudolf folwarku

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 001882 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1