Pofyrtane dzieje Folwarku  część XVIII

Pofyrtane dzieje Folwarku  część XVIII

powrót

  Utrata najwiÄ™kszej perÅ‚y w koronie Habsburgów - ÅšlÄ…ska - przez MariÄ™ TeresÄ™ byÅ‚o bardzo bolesne. Już w czasach Ferdynanda rozwój gospodarki szlacheckiej powodowaÅ‚ zwiÄ™kszone zapotrzebowanie na pracÄ™ chÅ‚opów - zobacz część V - Ustawa o pracy paÅ„szczyźnianej w ksiÄ™stwie opolskim i raciborskim z marca 1562 roku. W tamtych latach można byÅ‚o zwiÄ™kszyć wydajność najÅ‚atwiej przez obciążenie niÄ… ludnoÅ›ci poddanej. To jednak spowodowaÅ‚o zbiegostwo chÅ‚opów, dlatego wydano specjalne ustawodawstwo "Robotordnung"  jako pierwsze dla ksiÄ™stwa opolskiego w caÅ‚ym cesarstwie i zakaz opuszczania miejsca zamieszkania a zbiegów Å›cigano i karano przykÅ‚adnie.

  Nazywanie ÅšlÄ…ska perÅ‚Ä… w koronie jest  tu uzasadnione. PaÅ„stwo Habsburgów byÅ‚o wielkie, a utrata 15 % wszystkich rocznych  dochodów tylko z naszej ziemi - to wielka strata. G. Otruba "Schlesien im Sytem des österreichischen  Merkkantilismus" ... obciążenia  na cele paÅ„stwa  wynosiÅ‚y 2,6 mln guldenów co stanowi okoÅ‚o 15 % wszystkich dochodów Habsburgów w roku 1740.

  Kiedy Fryderyk II w grudniu 1740 przekroczyÅ‚ granice, bierność uciskanych ÅšlÄ…zaków w marszu przez ÅšlÄ…sk,   nie byÅ‚a bez znaczenia. Nastroje mieszkaÅ„ców zostaÅ‚y spacyfikowane obietnicami Fryderyka: żadnej wrogoÅ›ci do mieszkaÅ„ców ze strony jego wojska, zachowanie wszystkich przywilejów i wolnoÅ›ci, wiÄ™c miasta bez oporów kapitulowaÅ‚y. Gestem ze strony króla pruskiego,  byÅ‚o zaproszenie szlachty Å›lÄ…skiej z zajÄ™tych terenów i przyjÄ™cie z królewskÄ… goÅ›cinnoÅ›ciÄ…. 

  Druga wojna rozpoczÄ™ta wkroczeniem Fryderyka  II do Czech w sierpniu 1744 nastÄ™pnie wycofanie i ponowne spotkanie dwóch armii (4/6/1745) pod Strzegomiem i pokojem drezdeÅ„skim 1745 r.  umocniÅ‚o pruskie panowanie nad ÅšlÄ…skiem. Wykorzystanie potencjaÅ‚u militarnego i gospodarczego podniosÅ‚o Prusy na drugÄ… pozycje (po Austrii) w caÅ‚ej Rzeszy niemieckiej. Cesarstwo niemieckie miaÅ‚o teraz dwie rywalizujÄ…ce dynastie Austria - Habsburgowie i Prusy - Hohenzollerny, a nasze ziemie Å›lÄ…skie miaÅ‚y tu kluczowe znaczenie. 

ÅšlÄ…sk w paÅ„stwie pruskim.  
Odwiedzin ogółem: 002841 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1