Pofyrtane dzieje Folwarku  część VIII

Pofyrtane dzieje Folwarku  część VIII

powrót

W 1562 roku jeszcze za życia cesarza Ferdynanda I jego najstarszy syn Maximilian II zostaÅ‚ naszym królem (14 maja). DzieciÅ„stwo spÄ™dziÅ‚ w Innsbruck, gdzie poznaÅ‚ jÄ™zyk niemiecki w gwarze tyrolskiej. GwarÄ…,  którÄ…  prawie w caÅ‚ym swoim dorosÅ‚ym życiu siÄ™ posÅ‚ugiwaÅ‚. ByÅ‚ ulubionym bratankiem cesarza Karola V, przez którego (w 17 roku życia) zostaÅ‚ mianowany gÅ‚owÄ… paÅ„stwa Hiszpanii, braÅ‚ również udziaÅ‚ w wyprawach wojennych przy boku cesarza Karola.
   MiaÅ‚ wielu przyjaciół wÅ›ród mÅ‚odych protestanckich książąt. W ich gronie poznaÅ‚ nowÄ… interpretacjÄ™ biblii, a papież PaweÅ‚ IV z tego powodu interweniowaÅ‚ o jego ojca Ferdynanda I. Pretensje papieża, byÅ‚y uzasadnione - przecież tu chodziÅ‚o o nastÄ™pcÄ™ cesarza, "ÅšwiÄ™tego Rzymu i Rzeszy Niemieckiej". Maximilian II podczas koronacji na króla musiaÅ‚ zÅ‚ożyć przysiÄ™gÄ™, że pozostanie wierny KoÅ›cioÅ‚owi katolickiemu.
 

 MaÅ‚e wojenne potyczki przeciw Turkom nie dawaÅ‚y mu żadnych efektów, w 1568 zwarÅ‚ pokój w Adrianopolu, uznajÄ…c aktualne granice miÄ™dzy paÅ„stwem Habsburgów i paÅ„stwem Osmanów. Maximilian czyniÅ‚ również starania o koronÄ™ PolskÄ… (1587) po Å›mierci Zygmunta II Augusta ( siostra Maximiliana - Elżbieta byÅ‚Ä… pierwszÄ… żonÄ… Zygmunta (1543 roku mieli Å›lub w Krakowie), po jej Å›mierci (1545), Zygmund II zawarÅ‚ zwiÄ…zek małżeÅ„ski z jego drugÄ…  siostrÄ… - KatarzynÄ…, Å›lub w Krakowie 1553 roku), ale starania skoÅ„czyÅ‚y siÄ™ pod ByczynÄ…, na jego uwiÄ™zieniu, przez Zamoyskiego (hetman koronny)
  W 1589 roku zawarto ukÅ‚ad bÄ™dziÅ„sko bytomski, w którym unormowano stosunki miÄ™dzy PolskÄ… a Habsburgami, Maximilian II zrzekÅ‚ siÄ™ tytuÅ‚u królewskiego do korony polskiej i uzyskaÅ‚ wolność.
  W 1564 roku uznany za cesarza "ÅšwiÄ™tego Rzymu i Rzeszy Niemieckiej"
  W 1576 podczas zjazdu w Regensburg postanowiono zorganizować wyprawÄ™ przeciw Polsce, jednak Å›mierć cesarza Maximiliana II (12.10.1576r.),  pokrzyżowaÅ‚a te plany. 
 

Cesarz Maximilian II

urodzony w Wiedniu 31 lipca 1527.
zmarł w Regensburg 12 października 1576 r.

związek małżeński: 13. września 1548 r.
Maria (20-letnia) infantka Hiszpanii,
urodziła mu 8 księżniczek i 8 książąt (razem 16). Wśród książąt najstarszy Rudolf V późniejszy cesarz i siódmy w kolejce Matthias następny cesarz po Rudolfie V.

 

14 maja 1562 - koronowany w Pradze na króla Czech.
24 listopada 1562 - koronowany na króla Rzymu i Niemiec.
16 lipca 1563 - koronowany na króla Węgier

25 lipca 1564 - Cesarz Rzymu i Rzeszy Niemieckiej.

 

 


Co pisze historia na jego tema
t. ByÅ‚ zdolny, wyksztaÅ‚cony a przede wszystkim tolerancyjny dla protestantów przeÅ›ladowanych w jego landach. StaraÅ‚ siÄ™ Å‚agodzić wszystkie nieporozumienia miÄ™dzy stronami. Na zewnÄ…trz byÅ‚ katolikiem, co obiecaÅ‚ ojcu, w sercu sprzyjaÅ‚ protestantom, jak piszÄ…  kronikarze:... jego żona Maria, na kolanach bÅ‚agaÅ‚a go o nawrócenie.
 

  Za ważne dla przyszÅ‚oÅ›ci dynastii Habsburgów można przyjąć - zapoczÄ…tkowane przez Maximiliana II - koligacje małżeÅ„skie wewnÄ…trz rodziny - blisko spokrewnionych. Dla dobra paÅ„stwa, na pewno korzystne, potomstwo z takich zwiÄ…zków w nastÄ™pnych pokoleniach, byÅ‚o uÅ‚omne - tragiczne dla przetrwania  dynastii.
  I tak swojÄ… ukochanÄ… córeczkÄ™ AnnÄ… wydaÅ‚ za swojego kuzyna Philipa II króla Hiszpanii. CórkÄ™ swojego brata Karola II wydaÅ‚ za króla Hiszpanii Philipa III - z tego małżeÅ„stwa na trzynaÅ›cie  narodzonych dzieci tylko dwoje osiÄ…gnęło wiek dojrzaÅ‚y - syn Philip i córka Anna. Anna poÅ›lubiÅ‚a swojego kuzyna Ferdynanda III. Córka z tego zwiÄ…zku, księżniczka Maria Anna w 1649 roku poÅ›lubiÅ‚a swojego wujka Philipa IV, króla Hiszpanii. itd.
Dynastia hiszpańskich Habsburgów wymarła już w 1700 roku. Linia austriacka przetrwała dłużej, prawie do XX wieku w linii żeńskiej. Ale wielu potomków uznanych zostało za upośledzonych umysłowo.
 

  Echo:   jego rzÄ…dów w naszym Opolu. Prawdopodobnie wojna turecka (1566). Wydanie nowego "ordunku obronnego" 26 stycznia 1576 roku - do poboru rycerstwa. "Każdy byÅ‚ zobowiÄ…zany do sÅ‚użby wojskowej w dobrym uzbrojeniu, jak tego wymagać można od dobrze umundurowanego rycerz niemieckiego"  Idzikowski " Geschichte der Stadt Oppeln".

 

  Rudolf II -cesarz. Najstarszy syn Maximiliana II. Urodzony w Wiedniu, Jako 14 letni ze swoim mÅ‚odszym bratem, ksiÄ™ciem Ernstem - wysÅ‚any na dwór hiszpaÅ„ski aby oddalić obu od wpÅ‚ywów protestanckich nauk. Pod wpÅ‚ywem wujka Philippa II - króla Hiszpanii zostali poddani gruntownym surowym  wpÅ‚ywom KoÅ›cioÅ‚a katolickiego. Po 6-ciu latach wrócili do Wiednia. Rudolf II w tym czasie otrzymaÅ‚ bardzo dobre wyksztaÅ‚cenie. PÅ‚ynnie posÅ‚ugiwaÅ‚ siÄ™ 5-cioma jÄ™zykami, poznaÅ‚ historiÄ™, astronomie i astrologiÄ™. SÅ‚ynny Kepler (astronom), Rudolfowi zadedykowaÅ‚ swojÄ… tabelÄ™ planet (Tabulae Rudophinae)
 

  Jeszcze za życia swojego ojca Maximiliana II dobrze wyksztaÅ‚cony Rudolf II zostaje koronowany na króla WÄ™gier (1572) miaÅ‚ wtedy 20 lat i w 1575 na króla Czech (i ÅšlÄ…ska). Jego pierwsze posuniÄ™cie byÅ‚o przeÅ‚ożenie swojego urzÄ™du z Wiednia do Pragi. Praga staÅ‚a siÄ™ od tego momentu najważniejszym oÅ›rodkiem polityki europejskiej.
 

  To przeniesienie urzÄ™du miaÅ‚o swoje uzasadnienie, bo na granicy z Turkami panowaÅ‚ niepokój, a do Pragi byÅ‚o im dalej. Strach i ogólny lÄ™k przed Turkami  panowaÅ‚ wszÄ™dzie i w Opolu ( jak wspomina Idzikowski). !3 maja 1577 król Rudolf II kazaÅ‚ sobie przez komisarza w Opolu zÅ‚ożyć hoÅ‚d, a miasto miaÅ‚o ulec gruntownej przebudowie (chodzi u umocnienia murów i baszt). W Opolu panowaÅ‚ strach nie tylko przed Turkami, ale wiÄ™kszy przed Polakami,  hetmanem Zamoyskim, który pod ByczynÄ… pobiÅ‚ (pretendenta do korony polskiej) Maximiliana II i uwiÄ™ziÅ‚ oraz okropnymi spustoszeniami jakie poczyniÅ‚ w Byczynie, Kluczborku i okolicznych wsiach (wg. Idzikowskiego "Geschichte der Stadt Oppeln").
 
  W Opolu panowaÅ‚a wielka drożyzna korzec żyta kosztowaÅ‚ 3 talary. 15 października 1582 roku wprowadzono kalendarz gregoriaÅ„ski  - Papież Grzegorz XII ( Å›rednia dÅ‚ugość roku 365 dni). w Opolu nowy kalendarz zaczÄ…Å‚ obowiÄ…zywać od (1584). 3 lipca 1584 zmarÅ‚ Jan hrabia Oppersdorff.

    Przez kilka tygodni KsiÄ™stwo opolskie byÅ‚o wÅ‚asnoÅ›ciÄ… ksiÄ™cia siedmiogrodzkiego Zygmunta Batorego (kwiecieÅ„ sierpieÅ„ 1598), które Cesarz zamieniÅ‚ na Siedmiogród. Zmiana wÅ‚aÅ›ciciele spowodowaÅ‚a zakłócenia w pracy Kamery ÅšlÄ…skiej we WrocÅ‚awiu, która zajmowaÅ‚ siÄ™ sprawami finansowymi. Organizacja w paÅ„stwie zaczęła szwankować. Szlachcice z Polski zaczÄ™li napadać i pustoszyć kraj wzdÅ‚uż i w szerz. Mury obronne zaczęły siÄ™ sypać . W 1581 roku ratuszowi grozi zawalenie. 
Czytaj dalej część IX

powrót

Odwiedzin ogółem: 002907 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1