Pofyrtane dzieje Folwarku    część IX

Pofyrtane dzieje Folwarku    część IX

powrót

  ByÅ‚ Ferdynand I (1532-1564), Maximilian II (1564-1576), Rudolf II (1576-1611), PojawiÅ‚ siÄ™ Matthias (1611-1619) - można powiedzieć "umarÅ‚ król, niech żyje król"
 

 JesteÅ›my w latach, gdy mieszkaÅ„cy Folwarku odzyskiwali wolność osobistÄ…. Z niewolników, przypisanych do ziemi, stali siÄ™ ludźmi wolnymi. W różnych źródÅ‚ach można znaleźć, że byÅ‚ to rok 1534, lokacja wsi Forwerckh na prawie niemieckim. Musimy jednak pamiÄ™tać, że taki dziejowy fakt,  zmiana - niewolny na wolny - to nie sprawa jednego roku, to proces, który trwaÅ‚ kilka lat. Dlatego nie data, 1534  jest tu najważniejsza,  ważne że to siÄ™ staÅ‚o. A staÅ‚o siÄ™, bo zapisy w urbariach zamkowych w 1566 roku to potwierdzajÄ…. MieszkaÅ„cy, już teraz wolni mogli dzierżawić ziemie należące do ksiÄ™cia pana, bo na jej zakup w pierwszych latach na pewno nie mieli "dukatów czy talarów".    
  KtoÅ› jednak musiaÅ‚ dalej uprawiać i pracować na ziemiach paÅ„skich, wÅ‚adca - cesarz - o tym wiedziaÅ‚, dlatego niewolnictwo zamieniono na paÅ„szczyznÄ™ i różne daniny obowiÄ…zkowe.  24 marca 1562 roku Ferdynand I wydaÅ‚ edykt - ustawÄ™ o pracy paÅ„szczyźnianej w ksiÄ™stwie opolskim i raciborskim, gdzie czytamy:

My Ferdynand z Bozi milosti woleny rzimsky czysarz po wsseczky cziasy rozmnozitel Rzisse a vhersky, cziesky, dalmatsky, charwatsky ect. kral, inffant w Hysspany, arczy knizie rakauzska, margrabie morawske, luccemburske a slezke knizie, a luoziczke margrabie etc....

My Ferdynand I z Bożej woli i łaski cesarz rzymski i rzeszy niemieckiej po wszystkie czasy, czeskiej, dalmackiej, chorwackiej krainy, infant Hiszpanii, arcyksiążę , margrabia morawski, luksemburski i śląski oraz łużycki margrabia itd.... - potem czytamy o obowiązkach komisarzy cesarskich wyznaczonych do pilnowania chłopów, których powinności opisano w tym samym edykcie.

  Opisane powinnoÅ›ci w zasadzie niewiele zmieniÅ‚y dolÄ™ mieszkaÅ„ców ÅšlÄ…ska, a wÅ‚aÅ›ciciele - czyli nasze hrabiostwo nie spieszyÅ‚o siÄ™ do przestrzegania nowego nadanego chÅ‚opom prawa. DochodziÅ‚o do buntów - oczywiÅ›cie krwawo tÅ‚umionych. A osobnym tematem, który w tych latach siÄ™ pojawiÅ‚, byÅ‚y nowe nauki Lutra - protestanci. Wszystko co dziaÅ‚o siÄ™ w paÅ„stwie Habsburgów, dziaÅ‚o siÄ™ również w naszym Opolu skÄ…d  promieniowaÅ‚o na Folwark.
  Nauki Martina Luthra (z 1518 roku), już za czasów ostatniego piasta, ksiÄ™cia Jana II Dobrego(1497-1532) na zamku opolskim, dotarÅ‚y do miasta Opola, a klasztor dominikanów opustoszaÅ‚. Po jego Å›mierci w 1532 roku, a raczej po splÄ…drowaniu zamku z nagromadzonych skarbów (Jana II), przez Ferdynanda II, rzÄ…dy w Opolu przejmuje Jerzy Hohenzollernem (spadek po Janie Dobrym). MieszkaÅ„cy, korzystajÄ…c z nadanych  przez niego -Jerzego - przywilejów, masowo zwrócili siÄ™ ku nowej religii. Po jego Å›mierci (1543), królowÄ… Opola zostaje  Izabela Zapolya, która z  Siedmiogrodu do Opola, dotarÅ‚a 8 marca 1552 roku. W 1554 roku- oficjalnie -wydala zakaz angażowania kaznodziei do nowej religii, ale w rzeczywistoÅ›ci byÅ‚a przychylna  nowemu  ruchowi.
  Później i Ferdynand I (1557) nie sprzeciwiaÅ‚ siÄ™ reformacji a protestanci korzystali z opuszczonego przez dominikanów koÅ›cioÅ‚a. Nowa religia z Opola zaczęła promieniować na okolicÄ™.
 

  Za panowania cesarza Rudolfa II w Opolu niewiele siÄ™ zmieniÅ‚o. A w różnych miejscach można wyczytać, że  rzÄ…dzenie wielkim paÅ„stwem tez sprawiaÅ‚o mu trudnoÅ›ci. Jako monarcha byÅ‚ sÅ‚aby, niezdecydowany, co wykorzystywaÅ‚ jego mÅ‚odszy brat, Matthias. ByÅ‚ jednak wielkim (najwiÄ™kszym wÅ›ród wszystkich Habsburgów) koneserem sztuki i nauki. PosÅ‚ugiwaÅ‚ siÄ™ pÅ‚ynnie piÄ™cioma jÄ™zykami,  zajmowaÅ‚ siÄ™ również okultyzmem i wiedzami tajemniczymi i czÄ™sto zagÅ‚Ä™biony w tych zajÄ™ciach, zapominaÅ‚ o swoich obowiÄ…zkach cesarza. ZostaÅ‚ do koÅ„ca życia kawalerem. Jego narzeczona , córka Króla Hiszpanii Philippa II, księżniczka Isabella-Clara-Eugenia nie mogÅ‚a sie doczekać i zdenerwowana wyszÅ‚a za jego brata arcyksiÄ™cia Albrechta VII, bo cesarz Rudolf II ciÄ…gle zwlekaÅ‚ i przesuwaÅ‚ terminy zaÅ›lubin. Ale Å›lub brata z jego narzeczonÄ… go zdenerwowaÅ‚.  MaÅ‚o interesowaÅ‚ sie również sprawami finansowymi, wiÄ™c czÄ™sto miaÅ‚ z tego powodu kÅ‚opoty. Stosunek do koÅ›cioÅ‚a katolickiego miaÅ‚, można powiedzieć - podejrzliwy, a do protestantów odnosiÅ‚ siÄ™ bez sympatii.  Bezradność i opieszaÅ‚ość cesarza, byÅ‚a też przyczynÄ…  coraz ostrzejszych konfliktów na tle religijnym miÄ™dzy katolikami i protestantami. Zaczęła siÄ™ rodzić wielka trwajÄ…ca w latach 1618-1648 wojna religijna.
 

  25 czerwca 1608 roku zostaÅ‚ zmuszony do przekazania krajów: Austrii, WÄ™gier i potwierdzić, że przekaże również  Czechy ( w tym ÅšlÄ…sk) pod zarzÄ…d swojego brata Matthiasa. W tych pertraktacjach z bratem miaÅ‚ poparcie  Protestantów w Czechach, poparcie za coÅ›.
Żeby nie utracić Czech i Śląska.

 9 lipca 1609 roku, Jego wysokość cesarz Rudolf II wydaÅ‚ edykt w którym zezwala czeskim i Å›lÄ…skim Stanom na wolny wybór "wyznania": rycerzom, wysoce urodzonym, i wszystkim mieszkaÅ„com. Zezwolenie na budowÄ™ protestanckich koÅ›ciołów, szkół , oraz prawo obejmowania katedr na  Uniwersytecie Praskim, zobowiÄ…zaÅ‚ stany katolickie i protestanckie do wzajemnego poszanowania. Ale zaborczy brat Matthias zmusiÅ‚ Rudolfa do oddania mu Czech i ÅšlÄ…ska w 1611 roku - groziÅ‚ mu również, że zostanie zdjÄ™ty z urzÄ™du.  Åšmierć, 20 stycznia 1612 roku. , uratowaÅ‚a go przed detronizacjÄ….
 

Cesarz Rudolf II

urodzony 18 07.1552 r. w Wiedniu
zmarł 20.01.1612 r. w Pradze

25. 09. 1572r. koronacja na króla WÄ™gier (w Preβburg)
22. 09. 1575 r. koronacja na króla Czech i Śląska (w Pradze)
27. 10. 1575 r. Koronacja na króla Rzymu i Niemiec (w Regensburg)
 

12. 10. 1576 r. Cesarz Rzymu i Rzeszy Niemieckiej
 


  Niefortunne rzÄ…dy Cesarza Rudolfa II, dla naszego Opola miaÅ‚y wiele ujemnych skutków. Nie tylko miasto, którego mury obronne siÄ™ sypaÅ‚y, a petycje   do cesarza w tej sprawie, pozostawaÅ‚y bez odpowiedzi. Również granice od wschodu nie byÅ‚y dobrze zabezpieczone i szlachcic WacÅ‚aw Stadnitzki wpadaÅ‚ od strony Polski (1598) i mordowaÅ‚,  spustoszyÅ‚   nasze ziemie wzdÅ‚uż i wszerz (Byczyna, Kluczbork). Nie on sam zresztÄ…, ale od Krakowa to samo czyniÅ‚ zarzÄ…dca dóbr biskupa krakowskiego Wożnik. Ale oficjalnie miÄ™dzy cesarzem Habsburgiem a królem Polski - panowaÅ‚ pokój. Informacja dla zainteresowanych; StarostÄ… krajowym (na ÅšlÄ…sku) byÅ‚ wtedy hrabia Jan Proskowski zajÄ…Å‚ miejsce po zmarÅ‚ym 3 lipca 1584 roku hrabiÄ… Janem von Oppersdorff ( pochowanym w koÅ›ciele Åšw. Krzyża w Opolu)

 

Rok 1611. Cesarz Rudolf II przekazuje 25 maja w Pradze koronÄ™ Czech i ÅšlÄ…ska swojemu znienawidzonemu bratu Matthiasowi. Mamy wiÄ™c nowego króla bo stary król i jednoczeÅ›nie  nasz cesarz, abdykowaÅ‚.
 

18 września 1611 r. we Wrocławiu, król Matthias przyjmuje bardzo uroczyście pokłony i hołd wszystkich stanów śląskich.
   Jak pisze Idzikowski "Geschichte der stadt Oppeln".... "Wroclaw przygotowaÅ‚ wspaniaÅ‚y pochód. Na czele staÅ‚ starosta krajowy hrabia Jan Krzysztof Proskowski. Potem szlachta i towarzyszÄ…ce mu osoby w liczbie 2158 koni, nastÄ™pnie przedstawiciele ksiÄ™stw raciborskiego i opolskiego. Na czele byÅ‚o trzech przedstawicieli szlachty, a za nimi trÄ™bacz ze zÅ‚oto-niebieskim proporcem. Po tym nastÄ™powaÅ‚o pięć koni osobistych z piÄ™knymi rzÄ™dami, zdobionymi żółtymi i niebieskimi piórami, a na nich dwa szeregi ubrane w biaÅ‚e atÅ‚asy i biaÅ‚e skórzane serdaki. Za nimi postÄ™powali obaj baronowie Jerzy von Rähder na Korfantowie i Strzelcach i Jan Kochtitzki na LubliÅ„cu, za nimi dwóch lokai i dwóch trÄ™baczy, nastÄ™pnie 7 szeregów ubranych w niebiesko- żółte aksamity i atÅ‚asy, zaÅ› po nich 27 szeregów czeladzi na koniach w niebiesko-żółtych lub czerwono - biaÅ‚ych liberiach po 3,4 i 5 w szeregu."

  Stany Å›lÄ…skie przygotowaÅ‚y naszemu nowemu królowi huczne przyjÄ™cie, z nadziejÄ…, że nowy król bÄ™dzie lepszym wÅ‚adcÄ…. Szybko nastÄ…piÅ‚o wielkie rozczarowanie 
 

Matthias

Urodzony 24 lutego1557 roku we Wiedniu
Zmarł 20 marca 1619 roku we Wiedniu

Związek małżeński zawarł 4 grudnia 1611 we Wiedniu z Anną Arcyksiężniczką Austrii i Tirolu
urodzona 4.10.1585 r. w Innsbruku
zmarła 15 grudnia 1618 roku we Wiedniu

25. 06. 1608 r. W układzie z bratem Rudolfem II cesarz musiał mu odstąpić Austrię, Węgry i Czechy ze Śląskiem.
19.11.1608 r. koronowany na króla Węgier (w Presburg)
23.05. 1611 r. koronowany na króla Czech i Śląska (w Pradze)

13 06. 1612 roku we Frankfurcie n/M wybrany na cesarza Rzymu i Niemiec.

 

 
   OżeniÅ‚ siÄ™ dopiero gdy miaÅ‚ w rÄ™kach peÅ‚nÄ… wÅ‚adzÄ™, o którÄ… przez caÅ‚e swoje dorosÅ‚e życie walczyÅ‚ ze swoim o 5 lat starszym rodzonym bratem. ByÅ‚ trzecim synem cesarza Maximiliana II , miaÅ‚ liczne rodzeÅ„stwo (razem byÅ‚o ich 16). WyrastaÅ‚ i wychowywaÅ‚ siÄ™ na dworze wiedeÅ„skim. W przeciwieÅ„stwie do swojego starszego brata Rudolfa, nie wyróżniaÅ‚ siÄ™ w niczym. Sam caÅ‚e życie korzystaÅ‚ z porad  Melchiora Khlesl. Doradca, który podsuwaÅ‚ Matthiasowi wszystkie koncepcje zwiÄ…zane z rzÄ…dzeniem, staÅ‚ siÄ™ w rzeczywistoÅ›ci najważniejszÄ… osobÄ… w paÅ„stwie i na dworze Habsburgów. CzyniÄ…c odpowiednie zabiegi  doprowadziÅ‚ również do wyboru króla Matthiasa na cesarza.
 

A czasy złe nadchodziły.

   Nie miaÅ‚ potomka, któremu mógÅ‚by przekazać swoje berÅ‚o. W Cesarstwie  tworzÄ… sie dwie frakcje; katolicka i protestancka. Stany żądajÄ… wiÄ™cej wÅ‚adzy. W Czechach w 1616 roku dochodzi do konfliktów w sprawie budowy nowych protestanckich koÅ›ciołów. Cesarz Matthias zostaÅ‚ przez stany katolickie w Czechach zobligowany aby zabronić protestantom budowÄ™ nowego koscioÅ‚a. ZabroniÅ‚ !  DoszÅ‚o do burzliwych protestów - protestanci powoÅ‚ywali siÄ™ na listy gwarancyjne cesarz Rudolfa II ( z dnia 9 lipca 1609 r.)
 

  29 czerwca 1617 roku cesarz Matthias proponuje aby stany Czech i ÅšlÄ…ska wybraÅ‚y  ArcyksiÄ™cia Ferdynanda III (syna arcyksiÄ™cia Karola II) na swojego króla - jako Ferdynanda II.
  
Stany wybraÅ‚y Ferdynanda II jako króla Czech i ÅšlÄ…ska dopiero, gdy ten uznaÅ‚ i zatwierdziÅ‚ listy gwarancyjne wystawione przez cesarza Rudolfa II.  W 1618 roku - po dÅ‚ugich pertraktacjach stany WÄ™gier wybraÅ‚y również Ferdynanda II na swojego króla.

  Po  tej koronacji, król WÄ™gier, Czech i ÅšlÄ…ska Ferdynand II oraz cesarz Matthias przenieÅ›li swoje rezydencje - (do tej pory w Pradze),  do Wiednia. W Czechach  zainstalowano urzÄ…d Starosty krajowego podobny do tego, który już od dÅ‚uższego czasu funkcjonowaÅ‚ na ÅšlÄ…sku w Opolu.
UrzÄ…d Starosty w Oppeln w latach 1501 -1630 piastowali (dane "Geschichte der Stadt Oppeln" - Idzikowski)
Johan Posadowski (1501, 1532, 1542, 1549) - Johan von Schellendorf (1552) - Johan von Oppersdorff (1557-1569) - Johan Proskowski (1570 i 1589) - Georg von Oppersdorff (1590 - 1607) - Johan Christoph Proskowski (1607-1619) - Andreas Kochtitzki (1619 i 1620) - Johan Christof Proskowski (1621 i 1622) - Friedrich hrabia von Oppersdorff (1626 i 1627) - Ferdynand Melchior hrabia Gaschin (1630)
A co działo się w tych samych latach w Opolu.

29 września 1501 roku - miasto wskutek przypadkowego zaprószenia ognia uległo całkowitemu spaleniu.
27 września 1514 roku - miasto wskutek przypadkowego zaprószenia ognia uległo całkowitemu spaleniu.
     Czerwiec 1595 roku  - wybuchÅ‚ pożar u dziekana Stephetiusa i spÅ‚onęły domy w sÄ…siedztwie.
28 sierpnia 1615 roku - pożar który spustoszył miasto Opole. W Opolu trwał sejmik szlachty, był piątek, gorące lato. W ciągu godziny miasto przekształciło się w potężne morze ognia, kronikarz Idzikowski pisze o 104 spalonych mieszkańcach miasta. Pozostali przy życiu biwakowali w ogródkach i na polach i udawali się do pobliskich wsi, gdyż stracili wszystko.
     sierpieÅ„ 1622 roku - spÅ‚onęło znowu prawie caÅ‚e miasto.

 

Rok 1617 mamy nowego króla Ferdynanda II   - a za rok zacznie siÄ™ Wielka wojna religijna która potrwa 30 lat
Ale to będzie dopiero w następnej X części Pofyrtanych dziejów w naszym Folwarku.

powrót

pozdrowienia z folwarku rudolf

Odwiedzin ogółem: 003864 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1