URZEDOWE OGŁOSZENIA SPECJANE    
W CZASIE PANDEMII COVIT 19
powrót
 

Mieszkańcy Prószkowa rozpoczynają spis próbny.

Nikt jednak nie zapuka do drzwi

  Mieszkańcy Prószkowa biorą udział w spisie próbnym. Nie odbędzie się on jednak w trybie, jaki zakładano na początku. W okresie pandemii koronawirusa zdecydowano się na spis online oraz telefoniczny.

  Regulacje międzynarodowe zobowiązują kraje do przeprowadzenia spisu powszechnego raz na 10 lat. Aby wypełnić to zobowiązanie w Polsce uchwalona została ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

  Zgodnie z Ustawą z dnia 9.08.2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.(Dz. U. poz. 1775) drugi spis próbny zostanie przeprowadzony w okresie od 1 do 30 kwietnia 2020 roku w 16 gminach w Polsce (po 1 w każdym województwie).

  W województwie opolskim jest to gmina Prószków w powiecie opolskim. Spisy próbne pozwalają przetestować i dopracować rozwiązania organizacyjne oraz techniczne i są bardzo ważne dla dobrego przygotowania spisów powszechnych, a następnie sprawnego ich przeprowadzenia.

- Kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy i pracowników statystyki publicznej Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi spis bez udziału rachmistrzów terenowych. To rozwiązanie przyjęto, aby zapobiec potencjalnej możliwości rozprzestrzenia się "koronawirusa" - informuje Urząd Gminy w Prószkowie.

- Od 1 do 30 kwietnia 2020 r. będzie przeprowadzany w 16 gminach w Polsce drugi spis próbny. Nie będziemy realizowali spisu próbnego poprzez wywiad bezpośredni, co oznacza, że żaden rachmistrz ani inny pracownik statystyki publicznej nie odwiedzi Państwa mieszkania. W związku z obecną sytuacją w kraju spis próbny będzie realizowany wyłącznie poprzez samo-spis internetowy i wywiad telefoniczny - informuje Główny Urząd Statystyczny.

- Zaangażowanie gmin i ich mieszkańców oraz udział w spisie próbnym są niezwykle cenne. Mieszkańcy wytypowanych do spisu próbnego gmin biorą udział w "próbie generalnej" przed zaplanowanym na rok 2021 Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań - informuje GUS.

 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 033751 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1