Pielgrzymka
 
na Górę Świętej Anny - St. Annaberg
 Chrzombecka parafia 12 sierpnia  AD. MMXVI
powrót
 
 
   Góra Świętej Anny - perła Górnośląskiej Ziemi, ponad czterysta metrów nad poziomem morza. Zachwycamy się pięknym tego zakątka, podziwiamy jego unikalne osobliwości  zabytkowe i przyrodnicze. Ale przeciętnego turystę a zwłaszcza pielgrzyma  te cuda przyrodnicze nie interesują. Dla Pielgrzyma Góra Świętej Anny jawi się już z odległości kilkunastu kilometrów jako jednolite  wzniesienie, które dominuje nad całą okolicą i jakby siłą  zaczarowaną urzeka.  Jest w tym coś wielkiego, boskiego, a nas - przede wszystkim Górnoślązaków, łączy z tym miejscem - nieuchwytna, choć wyczuwalna głęboka więź.
  Od dziewięciu pokoleń  do małej statuetki św. Anny, która zdobi i opromienia blaskiem bazylikę, pielgrzymują chrzombeccy parafianie. Tu u babci - omy Jezusa modląc się, szukają pomocy i dziękują za  dotychczasowe wsparcie.
 
  Historia Góry Św. Anny - St. Annaberg - jest przebogata w różne; dobre i złe  wydarzenia. Pierwszy kościół (pod wezwaniem Św. Jerzego) wybudowano w 1480 roku  z fundacji właścicieli Poręby, Leśnicy i Żyrowej.  W pierwszych latach XVII wieku małą drewnianą figurkę św. Anny Samotrzeciej z Ujazdu przeniesiono do kościoła na Górze Jerzego - taką wtedy nosiła nazwę Góra św. Anny - St. Annaberg.

 
W latach 1700-1709 wybudowano 33 kaplice kalwaryjne na południowo wschodnich stokach góry.
Warto zaznaczyć, że  budowniczym kalwarii na Górze Św. Anny był Domenico syn nadwornego sztukatora na zamku, hr. Jerzego  Prószkowskiego w Prószkowie, (był nim włoski artysta  Giovanni il Signore). Domenico był również  architektem wystroju wnętrza bazyliki jasnogórskiej w Częstochowie.
  Jest też wielce prawdopodobne, że w grupie budowlanej kierowanej przez Giovani il Sinory podczas
odbudowy zamku w Prószkowie, który spalili Szwedzi w czasie Wojny Trzydziestoletniej (1618-1648) był również (między innymi fachowcami) krawiec - Sartor , przodek Świętego papieża PIUSA X. - To nazwisko - wielokrotnie - można zobaczyć w księgach parafialnych z tamtych lat. A w wielu źródłach można też znaleźć informacje w tym temacie, że Sartor  - PIUS X miał śląskie korzenie. Ale Włosi wymyślili swoją genealogię, kontra naszej - organizując w tym celu specjalną konferencje  w Opolu zobacz: http://folwark.org/2016/1/pius/index.php

 W latach 1733-1749 na  wierzchołku góry wybudowano murowany zespół klasztorny. We wrześniu 1779 roku na Górę św. Anny z Bytomia wyruszyła pierwsza śląska pielgrzymka , a 6 lat później w1785 roku - pierwsza nasza chrzombecka.
 
Historia ostatniej pielgrzymki:
data 12 sierpnia 2016 r.
5:30 Msza Święta w naszym kościele w Chrząszczycach
6:15 Wyjście na trasę . Skład osobowy: 22 osoby w tym,  ks. proboszcz Krystian Ziaja oraz pani burmistrz Róża Malik.
10:oo Pielgrzymka doszła do Kamienia Śląskiego,  po 10-tej przywitanie, krótka modlitwa w kaplicy św. Jacka odpoczynek posiłek.
11:30 Pielgrzymka z Kamienia Śląskiego rusza w dalszą drogę.
15:oo Pierwsi pielgrzymi już na Górze św. Anny - ostatni doszli po 15:30
- Powitanie - modlitwa do Św. Anny Samotrzeciej w Bazylice - zakończenie
- powrót do domu (indywidualnie, kilka osób zostało do niedzieli)
Reprezentanci: Chrząszczyce 9 osób, Domecko 2 osoby, Folwark 2 osoby, Górki 2 osoby, Złotniki 7 osób. Opinia uczestnika: za duże tempo, nie wszyscy nadążali, mało młodzieży.
 
Kilka fotografii, które wykonał uczestnik Stanisław Lachnik z Górek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pozdrowienia z Pielgrzymki na Górze Św. Anny  12/08/2016 --parafianie z Chrząszczyc
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 003129 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1