Dożynki Gminne 2016
czyli
Zniwniouk 2016
w Zimnicach Wielkich
powrót
 
Zniwniouk "Święto Dziękczynienia" - dzień w którym dziękujemy wszystkim, którzy  na polach, łąkach, w ogrodach i lasach w pocie czoła przez cały rok pracowali - byśmy nie głodowali.  Jesień była ciepła, posiane jeszcze w listopadzie zboża ładnie wyrosły. Na początku stycznia temperatury dodatnie, potem przyszły mrozy, śnieg powinien wreszcie przykryć ziemię - wołali rolnicy.
Nasi włodarze (województwa)  w pierwszych dniach  2016 roku prorokowali : ten rok może być trudniejszy od ubiegłego dla opolskich rolników z względu na pogodę i zawirowania polityczne. Wciąż nie wiadomo ile pieniędzy rząd chce przeznaczyć na wsparcie rolników.

Rolnik nie potrzebuje wsparcia, tylko godziwych cen za dostarczane surowce. Surowce: mleko, zboże, mięso i owoce,  wciąż są tanie.  Rząd powinien poszukać, gdzie w drodze na rynek rozpływają się pieniądze, które płacimy za artykuły spożywcze w sklepie.
Zapędziłem się - od rana do wieczora - wszędzie tylko polityka, która bez zgody mieszkańców w naszej gminie nawet granice nam zmienia. Przyszłoroczne "święto winobrania" urządzimy chyba w mojej winnicy w Folwarku.
 
ad rem - czyli do rzeczy. Zniwniouk 2016 tego roku przygotowało sołectwo Zimnice Wielkie. Przygotowania trwały cały rok, ale jak zawsze najwięcej pracy nad przygotowaniem, wystrojem i organizacją zaplanowano na ostanie dni. Czyli gdy ostatni kombajn, załadowany zbożem, zjechał z pola.
Pięknie ustroili swoją wieś mieszkańcy Zimnic.  Wszędzie widać, słychać i czuć atmosferę rolniczego święta, tego nie da się streścić w kilku słowach. Święto plonów to coś więcej. Aby żniwa były obfite, rolnik musi w pocie czoła pracować przez cały rok. O ostatecznych plonach nie decyduje nowoczesna agrotechnika, lecz odpowiednia pogoda. Na sterowanie tym przyrodniczym zjawiskiem człowiek absolutnie nie ma wpływu. Tu działa i decyduje "Siła Wyższa".

Świadomi tego, chrześcijanie "Święto Dziękczynienia" rozpoczynają w kościele.
 
Uroczyste "Święto Dziękczynienia 2016 Gminy Prószków"  w kościele parafialnym pw. Jana Chrzciciela w Zimnicach Wielkich celebruje  ks. Jan Czereda proboszcz. Asystują zaproszeni proboszczowie z sąsiednich parafii: Prószków ks. prof. dr hab. Andrzej Hanich, Boguszyce ks. prof. dr hab. Józef Mikołajec, Chrząszczyce ks. dr hab. Krystian Ziaja prof. UO, Ligota Prószkowska ks. Jan Wolnik. (parafia Winów ?- czy już w Opolu ?)

Rolników, sadowników, leśników - wszystkich pracujących na naszej ziemi reprezentuje starostwo:

Justyna Meicher oraz Gerhard Kocurek

Honory gospodarza Gminnych Dożynek 2016 sprawuje Burmistrz miasta Prószkowa
Róża Malik
Gospodarze Zniwniouka Gminnego 2016
 w Zimnicach Wielkich
 
 
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Fragment 2 uroczystej liturgii (homilia)
 
 
   
   
   
   
   
   
   

Uroczysta Liturgia - ofiarowanie   (fragment)

   
 
   
     
   
 
   
Liturgia zakończenie
 
 
     
 
     
 
     
 
 
 
Zaczyna się zabawa.........................
 
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
 
fragment korowodu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Goście z zaprzyjaźnionej miejscowości Fallingbostel-Walsrode z Dolnej Saksonii w Niemczech. Początki kontaktów z tą grupą, a dokładnie mówiąc z grupą tamtejszych rezerwistów, sięgają 1997 r. Wtedy podczas powodzi rezerwiści pomagali mieszkańcom Folwarku przy sprzątaniu skutków katastrofy. Oprócz tego opiekowali się grobami żołnierzy na terenie naszej gminy, fundując na cmentarzu w Chrząszczycach kamienne obramowanie żołnierskich mogił.

 Większość osób widocznych na zdjęciu po raz pierwszy odwiedziło Polskę. Pobyt w gminie Prószków  oraz zwiedzanie Opola, Góry św. Anny i Krakowa pozostawiły bardzo pozytywne wspomnienia. Punktem kulminacyjnym pobytu w Prószkowie był udział w widowiskowych Dożynkach Gminnych 2016 w Zimnicach Wielkich. Grupą opiekowała się Aneta Lissy Kluczny

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
KLIKNIJ - DALEJ
na traktorze jedziemy dalej.............................
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 005449 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1