140 LAT
OSP Prószków

29 lipca 2018
  powrót
   
   
 

 

 

  Na przestrzeni dziejów śląskie miasta  wielokrotnie ucierpiały wskutek licznych kataklizmów pogodowych, działań wojennych i powojennych. Nasi przodkowie zapamiętali Najazd Tatarów (1241) którzy też  byli w naszych okolicach, Wojna Trzydziestoletnia (1618-1648), podczas której przez rok w Prószkowie biwakowali Lisowczycy, którzy dla zabawy wzniecali ogniska na zamku i w okolicznych chałupach,  trzy Wojny Śląskie (1740-1742, 1744-1748, 1750 -1753) podczas których żadne inne cierpienia nie były mieszkańcom oszczędzone  a pożary wybuchały często.

 

  W średniowieczu i kolejnych epokach budowle miejskie były w większości drewniane, o dachach krytych słomianymi strzechami. Nic zatem dziwnego, że gdy wybuchł pożar, szybko rozprzestrzeniał się i powodował olbrzymie szkody.

 

 

To wiemy z kronik.

 

   W 1684 pożar strawił prawie całe miasto Opole, 21 kwietnia 1814 pożar wybuchł w Złotnikach, a południowy wiatr przeniósł ogień na Chrząszczyce, a morze płomieni ogarnęły również pamiętający XIII wiek kościół,  który się spalił.

   
 

W 1870 roku  po lewej stronie Rynku w Prószkowie spaliło się 13 budynków a cztery lata później (1874) paliła się prawa strona Rynku. ...lista  gdyby wszystko wymienić byłaby bardzo długa...

  W 1873 roku, (po swoich poprzednikach: Barth, Kaletta) funkcję burmistrza  obejmuje Niedoba -   Funkcję którą sprawuje do 1903 roku. W tym okresie w  mieście Proskau mieszka przeciętnie 2250 mieszkańców (wg F.  Idzikowski "Geschichte der Stad Oppeln.)

W 1874 roku, gdy paliła sie prawa strona Rynku w Prószkowie - burmistrz Niedoba osobiście dowodził akcją gaszenia i straty zostały zminimalizowane tylko do czterech budynków.

 

 

 

   Burmistrzowi Niedobie Prószków zawdzięcza uformowanie pierwszych strażaków - ochotników, których zaopatrzono  w podstawowy sprzęt i umundurowanie. To pierwsze zmobilizowanie ochotników do wspólnego działania i pomocy w nieszczęściu miało miejsce w 1878 roku, który przyjęto jako dzień pierwszy.

  Od tego czasu minęło 140 lat i wiele się działo (pożary, powodzie, akcje ratunkowe w katastrofach drogowych, były też radosne chwile świętowania kolejnych jubileuszy - materiał na grubą księgę ze złotymi literami.

   
     29 lipca 2018 r. uczestniczyłem w 140 Jubileuszu OSP Prószków, który przedstawiam na fotografii  następnym pokoleniom ku  pamięci.
   
 

  Uroczystości oficjalne rozpoczęły się w kościele parafialnym w Prószkowie. Mszę św. celebrował ks. prof. Andrzej Hanich, a po odśpiewaniu Te Deum w zwartym szyku przy dźwiękach Orkiestry Dętej "Prószków" pod batutą Andrzeja Bojarskiego, formacja strażaków ruszyła na Plac przy OKiS - gdzie odbyła się II część oficjalna związana z wręczaniem medali i odznaczeń dla wielu zasłużonych. Lista bardzo długa.    

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
  Lista odznaczonych:
Odznaka "Wzorowy Strażak"
   
  Lellek Denis - Wieczorek Szymon -Klosa Patryk - Grzyska Dawid - Piechaczek Łukasz - Piechaczek Mateusz - Piechaczek Rafał - Szymczyk Stefan -Szymczyk Marcel
   
  Brązowy MEDAL Zasługi dla Pożarnictwa
   
  Sowada Sebastian - Kuc Sabina - Kurpierz Jerzy - Kurpierz Piotr - Nocoń Waldemar
   
  Srebrny Medal Za Zasługi dl Pożrnictwa
   
Furgol Teofil - Rzany Teofil - Socha Zbigniew - Piechaczek Jan
   
  Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Opolskiego
   
  Róża Malik  - Burmistrz Prószkowa
   
  Okolicznościowe podziekowania Zarządu OSP w Prószkowie
   
  dla druha
Denisa Lelek
   
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
  Na zakończenie Pani Burmistrz przedstawiła zebranym najmłodsze pokolenie Strażaków, które pierwsze zawody z motopompą zaliczyły w Złotnikach podczas turnieju
klinij Link: i zobacz
   
  http://folwark.org/2018/6/osp/index.php     
   
 
  Fotografie archiwalne na polowej wystawie podczas części II oficjalnej
kto się poznaje ??????
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
  Przerwa pomiędzy częścią oficjalną a artystyczną trwała dla mnie za długo więc musiałem się zadowolić tylko 1 kolorową fotografią
  pozdrowienia z folwarku rudolf
   
  Film jeszcze w opracowaniu (dla mnie zabawa  na kilka godzin)
   
   
  powrót
  Odwiedzin ogółem: 002503 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1