powrót

Pofyrtane dzieje Folwarku   część IV

powrót

 

  Zaczyna siÄ™ wiek XIII. W jego pierwszej poÅ‚owie 1201 do 1241roku, na ÅšlÄ…sku zaczyna siÄ™ "Monarchia Henryków".
 

  Wielu historyków polskich (przedwojennych i powojennych) traktuje Henryka Brodatego za zniemczonego germanizatora ÅšlÄ…ska, a popularnonaukowa literatura powojenna czyni z niego polskiego patrioty, który zagospodarowuje "Ziemie Odzyskane"  i broni tzw. "Drang nach Osten".  W rozprawach naukowych - nie tylko popularnonaukowych - uczeni historycy starajÄ… siÄ™ bagatelizować znaczenie imigracji niemieckiej, znacznie zaniżajÄ…c liczbÄ™ kolonistów. DziÅ› coraz wiÄ™cej historyków zaczyna rozumieć, że takie tendencyjne przedstawianie historii ÅšlÄ…ska prowadzi do nikÄ…d. Wszystkim wiadomo, że już Mieszko I miaÅ‚ drugÄ… żonÄ™ OdÄ™ NiemkÄ™, BolesÅ‚aw Chrobry miaÅ‚  drugÄ… żonÄ™ EmnildÄ™ NiemkÄ™, Mieszko II -żona  siostrzenica cesarza Rycheza Niemka, BolesÅ‚aw II Krzywousty druga żona Salomea Niemka.   BolesÅ‚aw IV "KÄ™dzierzawy" syn Niemki Salomei, Mieszko III Stary -syn Salomei Niemki. WÅ‚adysÅ‚aw II Wygnaniec - żona Agnieszka Niemka, wnuczka cesarza. BolesÅ‚aw Wysoki żona Niemka, Krystyna z rodziny grafów Å›rodkowo - niemieckich. Henryk Brodaty - syn Krystyny Niemki, za żonÄ™ miaÅ‚ JadwigÄ™ NiemkÄ™  córka Bertolda VI, hrabiego Andechs. Jadwiga, późniejsza Å›wiÄ™ta odegraÅ‚a ogromnÄ… rolÄ™ nie tylko w życiu Henryka. (wszystkie informacje zaczerpniÄ™te  z "Poczet królów polskich"). JeÅ›li już od Mieszka I, w żyÅ‚ach  jego nastÄ™pców pÅ‚ynęła 1/2 krwi niemieckiej to ile pÅ‚ynęło jej w nastÄ™pnych pokoleniach? 
 

 "Dlatego trzeba siÄ™ zgodzić z Benedyktem ZientarÄ…, który pisze:. Mitem stworzonym dopiero przez dziewiÄ™tnastowiecznych sÅ‚owianofilów, jest istnienie we wczesnym Å›redniowieczu poczucia sÅ‚owiaÅ„skiej wspólnoty interesów. Przeciwnie caÅ‚a zachodnia SÅ‚owiaÅ„szczyzna znajdowaÅ‚a siÄ™ w stadium rywalizacji różnych tworów politycznych , pogÅ‚Ä™bianej przez walkÄ™ nowych chrzeÅ›cijaÅ„skich dynastii z opierajÄ…cym siÄ™ gwaÅ‚townie pogaÅ„stwem. Rywalizacja Piastów i PrzemyÅ›lidów, intrygi dyplomatyczne, byÅ‚y przerywane wyprawami wojennymi, pustoszyÅ‚y tereny ÅšlÄ…ska" 
 

  "SÅ‚owiaÅ„ska ludność ÅšlÄ…ska miaÅ‚a sÅ‚abe poczucie przynależnoÅ›ci narodowej a paÅ„stwowej w ogóle, ÅšlÄ…zacy uważali siÄ™ za chrzeÅ›cijaÅ„skie dusze tych stron" ....Norman Davis "Boże Igrzyska". ChrzeÅ›cijaÅ„stwo na ÅšlÄ…sk weszÅ‚o w X wieku - dokumentujÄ… to wykopaliska archeologiczne - koÅ„czÄ… siÄ™ groby ciaÅ‚opalne a zaczynajÄ… groby szkieletowe. Ale czy od razu stali siÄ™ chrzeÅ›cijanami? Dawniej  swoich zmarÅ‚ych, żeby dusze mogÅ‚y przenieść siÄ™ swobodnie na tamten Å›wiat palili, Teraz Książe pan  zgodnie z nakazem nowej wiary,  kazaÅ‚ zakopać do ziemi.
"A może wstanie i pojawi sie jako upiór". Do dziś boimy się chodzić nocą na cmentarz!
   CiÄ…gÅ‚e wojny,  niewolni  mieszkaÅ„cy zmuszani w niej - do czynnego udziaÅ‚u , nieraz daleko od domu.  Takiego "ksiÄ™cia" pana lud nie kochaÅ‚, nieważny czy byÅ‚ polski, czeski czy niemiecki.
   Szukanie Å›ladów tożsamoÅ›ci narodowej na ÅšlÄ…sku - w oparach propagandy - na szczęście traci znaczenie. O narodzie można mówić tylko w dziedzinie wÅ‚adzy i polityki. - 100 lat temu ÅšlÄ…sk byÅ‚ Niemiecki dziÅ› jest Polski. Wszystko zmierza jednak w dobrym kierunku, bÄ™dzie jedna Europa - wielonarodowa, jak 1000 lat temu - bez granic i oby bez wojen..
 

   Henryk I "Brodaty" syn BolesÅ‚awa "Wysokiego" i matki Krystyny  przez historyków uważany za organizatora rozwoju ÅšlÄ…ska. Å»onaty z JadwigÄ…, która w późniejszych latach byÅ‚a ważniejsza niż jej małżonek. Jadwiga byÅ‚a córkÄ… hrabiego Bertolda VI Andechs i ksiÄ™cia Merani. Rodzina Andechsów miaÅ‚a wielkie wpÅ‚ywy na dworze cesarskim, byÅ‚a wybitnym oÅ›rodkiem kultury rycerskiej, gdzie dbano o odpowiednie wyksztaÅ‚cenie dzieci. Dwie siostry Jadwigi poÅ›lubiÅ‚y królów Francji i WÄ™gier.
 

Zaślubiny Henryka Brodatego
i św. Jadwigi.
 (kopia Mistrz legendy o Å›w. Jadwidze)

 
   Rozwój ÅšlÄ…ska mógÅ‚ nastÄ…pić dziÄ™ki zorganizowanej kolonizacji przez niemieckich osadników. Osadnikom zapewniono swobodne prawo osadnicze zwane później "prawem niemieckim". Nowe teren zostaÅ‚y wydzielone ze starej książęcej administracji (na prawie polskim) i oddzielone od ludnoÅ›ci miejscowej, którÄ… dalej obowiÄ…zywaÅ‚o prawo książęce - polskie. Prawo na którym opieraÅ‚a siÄ™ dotychczasowa struktura wÅ‚adzy piastowskiej pozwalaÅ‚a bowiem na zagospodarowanie osadników. Ludność miejscowa  jak już wspomniano w poprzednich częściach "pofyrtane dzieje" byÅ‚a zobowiÄ…zana do Å›wiadczenia wszystkich usÅ‚ug na rzecz ksiÄ™cia (aprowizacja, transport, budowa), byÅ‚a poddana - niewolna. Henryk wykorzystywaÅ‚ jÄ… do pomocy przy zasiedlaniu kolonistów: zaopatrzenie w  żywność, transport, budowa nowych osad. ZakÅ‚adanie nowych wsi i miast na prawie niemieckim gwarantowaÅ‚o osadnikom wiele przywilejów, przede wszystkim wolność osobistÄ…. Przywilejów, których dawni mieszkaÅ„cu jeszcze dÅ‚ugo nie otrzymali. Segregacji jednak na dÅ‚uższÄ… metÄ™ nie daÅ‚o siÄ™ utrzymać.  Pierwsze zapisy osiedlania autochtonów na prawie niemieckim znajdujemy z lat 1228. Organizacja osadnictwa nie przebiegaÅ‚a bez konfliktowo, szczególnie na posiadÅ‚oÅ›ciach biskupów, którzy od kolonistów zaczÄ™li wymagać dziesiÄ™ciny, jakÄ… uiszczali chÅ‚opi na prawie polskim. Te wszystkie nowoÅ›ci, o których wyżej wspomniaÅ‚em, dotyczyÅ‚y ksiÄ™stwa wrocÅ‚awskiego. Bo przecież po Å›mierci BolesÅ‚awa Wysokiego ksiÄ™stwo opolskie znalazÅ‚o siÄ™ w rekach Mieszka PlÄ…tonogiego, a tu wszystko przebiegaÅ‚o trochÄ™ inaczej. 
 

   Opole w 1163 roku przeszÅ‚o we wÅ‚adanie książąt (WygnaÅ„ców) BolesÅ‚aw Wysoki i Mieszko PlÄ…tonogi dlatego już oni przystÄ…pili do lokowania wsi i miast na prawie niemieckim. Idzikowski podaje: Dokument wystawiony w dniu 11 listopada 1328 r. w CzarnowÄ…sach. Zapisano tam, że klasztor lokowaÅ‚ wieÅ› DobrzeÅ„ Wielki na prawie niemieckim, " ponieważ wedÅ‚ug prawa polskiego, z powodu jego niestaÅ‚oÅ›ci, chÅ‚opi i poddani nie czerpiÄ… żadnego pożytku" W ten sposób mieszkaÅ„cy Dobrzenia Wielkiego uzyskali wolność osobistÄ…, zostali uwolnienie od wszystkich niewymiernych obciążeÅ„ wynikajÄ…cych z prawa polskiego i zobowiÄ…zani byli tylko do Å›ciÅ›le okreÅ›lonych danin i Å›wiadczeÅ„. Również koÅ›cioÅ‚owi nie oddawano już dziesiÄ™ciny snopowej, do której zobowiÄ…zane byÅ‚y wsie lokowane na prawie polskim.
   Dalej w "Geschichte der Stadt Oppeln" czytamy:. Ponieważ wiÄ™kszość zachowanych dokumentów mówi o tych sprawach, możemy z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… przyjąć, że dla stolicy książęcej, którÄ… od 1273 roku już stale byÅ‚o Opole, uczynili książęta nie mniej niż dla innych odleglejszych miast i miejscowoÅ›ci.  Kazimierza (1211-1230) książę opolski (syn Mieszka PlÄ…tonogiego) w 1217 roku wsi LeÅ›nica nadaÅ‚ takie same prawa jakie obowiÄ…zywaÅ‚y w Opolu i Raciborzu. W samym Opolu jak podaje Idzikowski, "w okresie od 1163 do 1313 roku ( Mieszko PlÄ…tonogi jego syn Kazimierz, potem WÅ‚adysÅ‚aw i BolesÅ‚aw II  zostaÅ‚o wprowadzonych wiele elementów prawa niemieckiego. Zbliżamy siÄ™ do czasów, gdy książęta opolscy pertraktowali w sprawie zależnoÅ›ci lennej od Czech. (Mieszczanie Opolanie - zaczÄ™li siÄ™ obawiać o swoje nabyte prawa.).
  W naszym Folwarku nic nie ulegÅ‚o zmianie caÅ‚a historia toczy siÄ™ kilka kilometrów na północ od wsi - w Opolu.
Pofyrtane dzieje Folwarku w dalszym opracowaniu

powrót

Odwiedzin ogółem: 004004 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1