Hunowie - "Bicz Boży"
powrót
 
 

 W Europie, u schyłku starożytności i w początkach średniowiecza (375-568 n.e.), dochodzi do wielkiej wędrówki ludów, którą zapoczątkował najazd Hunów -.plemiona barbarus. Chińczycy przed nimi zbudowali Wielki Mur, więc Hunowie zmienili kierunek i wzdłuż Wielkiego Stepu przemieścili się do Europy, gdzie napierają na ziemie zasiedlone przez germańskich Gotów i stanowią zagrożenie dla cesarstwa rzymskiego, po drodze  zmieniają  wszystkie granice..

 

Barbarus - człowiek dziki, niecywilizowany, okrutny, o prymitywnych odruchach, nieznający kultury europejskiej.

 

 

Hunowie to koczowniczy lud wywodzący się z terenów Azji Środkowej, którzy doskonale opanowali jazdę na koniach. Rzymianie mawiali, że byli przyrośnięci do siodła. Obrady prowadzili siedząc na koniach.  Na swej drodze do bogatej Europy, najpierw zniszczyli wschodnich germańskich Gotów, którzy osiedli w I wieku na terenach dzisiejszej Ukrainy, a w dalszej ekspansji na zachód spustoszyli prawie całą Europę.  Za siedzibę obrali sobie Pannonię, Wielką Równinę Węgierską.

 

. Zdolności jeździeckie, strzeleckie, wytrzymałość na trudy wojny oraz brutalne postępowanie wobec przeciwnika i ludności tubylczej budziły przed nimi strach. Na koniach, specjalnie hodowanych, które znosiły głód i chłód, byli bardzo mobilni, stosowali przede wszystkim walkę podjazdową.

 
Hunowie w Europie IV- V w. n.e. źródło: :materiały własne
 

 Sto lat Hunowie terroryzowali Europę walcząc z Rzymianami i plemionami Germanów, których całkowicie zniewolili, biorąc wielu żołnierzy pod swoje dowództwo.

   Hunowie zepchnęli resztki  plemion germańskie, których nie zniewolili, na zachód, doprowadzili do upadku Rzymu, zmienili całkowicie układ sił w Europie.  Swoją potęgę dyplomatyczną i militarną osiągnęli za panowania Attyli. Jego armia liczyła około 500 000 ludzi, przeważnie konnych wojowników, a piechota składała się z ludów plemion poddanych – głównie germańskich.

 

W 433 roku Hunowie znaleźli się na Nizinie Węgierskiej. W roku 434 wodzami plemion koczowniczych zostali dwaj bracia Attyla i Bleda, dziedzicząc tron po stryju Ruasie. Prawdopodobnie w roku 445 Attyla podczas polowania zabił swojego brata i sam stanął na czele wszystkich plemion koczowniczych
 

Kim był Attyla? Urodził się prawdopodobnie w 406r. Historyk Jordanes, kronikarz gocki prawie współczesny tamtym czasom (540) tak go charakteryzuje: „Attyla był niewysoki, szeroki w ramionach, z dużą głową i małymi oczyma. Jadł mało z drewnianego talerza, a wino pił z drewnianego pucharu. Skromny, prosty, ale swoją postawą wzbudzał lęk, a strach paraliżował każdego, kto się do niego zbliżał.

 

Bicz Boży” – Attyla, wódz Hunów do dziś synonim barbarzyństwa i okrucieństwa. Podczas swojej wędrówki ze wschodu na zachód Europy, zniszczył plemiona germańskie i zajął północną Galię (dzisiejsze tereny Francji). Jego imperium to Europa Środkowa, Wschodnia wraz z Germanią i fragment Galii. Jego siedziba to okolice Tokaju w górnych Węgrzech. Na Jego drodze stało tylko Cesarstwo Rzymu.

 

 .


Pierwsza klęska Hunów to rok 451 na Polach Katalońskich (w okolicach Paryża) gdzie armia Attyli nie zdołała rozbić wojsk rzymskich. Bitwa trwała dwa dni, a obie strony poniosły ogromne straty. W walce zginął wódz Wizygotów – Teodoryk, wspierający Rzymian.
Hunowie uznali się za pokonanych i wycofali się na Węgry. To był manewr taktyczny. Hunowie szybko odzyskali siły i postanowili ruszyć na stolicę cesarstwa - na Rzym. W drodze do Wiecznego Miasta, po zażartej walce zdobyli Akwileję, jej mieszkańców Attyla rozkazał wymordować a miasto zrównać z ziemią. W dalszej drodze na południe zniszczono w podobny sposób: Altinum, Wicenzę, Veronę i Bergamo. Miasta Padwa i Mediolan poddały się, więc zostały oszczędzone. Kiedy znalazł się w Rawennie przybyło do niego poselstwo, na czele, którego stał papież Leon.
   
 
 

Do spotkania z papieżem Leonem doszło w Mantui (452). Tu w Mantui Papież Leon I zwany tez Wielki (pontyfikat 440-461) zdołał przekonać Attylę, aby zrezygnował ze zdobycia stolicy cesarstwa. Papież zażądał również odejścia Hunów z Italii i uwolnienia jeńców. I tak się stało!

 

Jakich argumentów użył papież Leon, i czy tylko te argumenty były powodem rezygnacji Attyli z dalszej drogi na Rzym? W tym temacie jest tyle wersji wzajemnie wykluczających się i pewnie już nigdy nie poznamy prawdy..

 

 

W 453 roku  Attyla nagle umiera.

 Jak umarł postrach Europy? Został otruty? Zmarł na atak serca, udarł mózgu, jak przypuszczają niektórzy historycy? Istnieją przekazy o krwi wypływającej z nosa i ust – krwotok wewnętrzny po libacji alkoholowej? Krążą również legendy o podstępnym zamordowaniu, ale, przez kogo i dlaczego? Na wszystkie pytania brak odpowiedzi.

 

 Po jego śmierci, siła Hunów osłabła.  Powód - brakło silnego wodza, jedności wśród swoich  i posłuchu podległych plemion germańskich. Jego synowie podzielili wielkie państwo Hunów między siebie, co doprowadziło do dezorganizacji i upadku.

 
 Byli narodem wojowników i tylko takie umiejętności mogli "sprzedawać" Resztki pozostałych Hunów zostało sługami (najemnikami) wschodnich cesarzy a część rozpłynęła się pośród plemion ludów, wcześniej im podległych. Hunowie przyjęli osiadły tryb życia.
 

Źródła nie dostarczają wiele informacji, żadnych świadectw istnienia narodowej świadomości ani nawet silniejszego poczucia solidarności wśród tego ludu koczowników. Wyjątkowo mało archeologicznych pozostałości ich kultury, nieliczne przedmioty wskazują na ich azjatyckie pochodzenie. Pochodzenie problematyczne, tylko domniemane, brak źródeł pisanych, sami Hunowie swojej historii w formie tekstowej również nie przekazali.   Ślady ich pobytu wyznaczają znaleziska archeologiczne- typowe wytwory kultury materialnej  i na tej postawie naukowcy usiłują zrekonstruować trasę ich wędrówek.

 

Hunowie  przebywali również na Śląsku.  W Jędrzychowicach (n. Hennersdorf) pow. Strzelin,  w grobie huńskiej księżniczki (kobieta o głowie zniekształconej charakterystyczny dla Hunów) znaleziono kocioł z kilkoma zwierzęcymi kośćmi, miedzianą misę, złoty łańcuch oraz dwie złote wysadzane półszlachetnymi kamieniami sprzączki do pasa i butów. Na wyposażeniu grobu są również złote okucia diademu wysadzanego almandynami*. (źródło: A.K. Trzeciak Uniwersytet Wrocławski) . W Małopolsce - w 1911 roku Andrzej Radziszewski, włościanin z Jakuszowic, natrafił przy wydobywaniu piasku ze wzgórka niedaleko rzeczki Nidzicy, na gł. ok. (6 m), na bogato wyposażony w przedmioty wykonane ze srebra i złota grób mężczyzny pochowanego wraz z koniem

 Za związkiem pochowanego w nim młodego mężczyzny z kulturą huńską świadczy obecność zdobionego złotymi blaszkami łuku refleksyjnego. bogato zdobione okucia i sprzączki pasa, bursztynowy krążek zwieńczony almandynem*, osadzony w złotej oprawie. (źródło: Daniel Kulhawiec)

 

 Z grobu huńskiego wojownika.    Źródło: wikipedia Foto  R. Łapanowski, A. Susuł, Tomasz Wachman)

.

 

                                                                  

Kotły Huńskie – typowy wytwór kultury materialnej o kształcie dzwonowatym lub cylindrycznym z parą prostokątnych uchwytów. Podstawa w formie ściętego stożka, materiał brąz, wysokość 35-100 cm, waga 30-50 kg. Kotły to jedyny dowód na to, że Hunowie potrafili obrabiać metal. Na fotografii: kocioł huński V wiek, Narodowe Muzeum w Budapeszcie. Z terenów europejskich znamy ich około 20, w różnym stanie zachowania.

źródło: Anna Karolina Trzeciak. Doktorantka w Zakładzie Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza Instytutu Archeologii  Uniwersytetu Wrocławskiego.

                                                                              
* almandyn - kamień półszlachetny (krzemian żelaza i glinu, w Polsce występuje  koło Strzelina) - stosowany przy produkcji papieru ściernego.
 
Charakterystyczne są również łuki refleksyjne. Skomplikowana budowa, wiele poszczególnych części sklejano klejem zwierzęcym odpowiednio spreparowanym. Rzemieślnik, dobrze wykwalifikowany, na jego wykonanie potrzebował nawet kilka miesięcy. Ze wszystkich znanych łuków posiadał największy zasięg do 500 m


źródło: wikipedia plemiona.

.   

 
Na zakończenie polecam film, który tylko w części charakteryzuje "Bicz Boży" UWAGA (sceny drastyczne)
Film można zobaczyć pod adresem :

http://chomikuj.pl/ALAOLA/FILMY/FILM+TEMATYCZNIE+(123)/Wielcy+wodzowie/Wielcy+Wodzowie+i+Wojownicy+-+Attila+Wodz+Hunow,2222243375.avi(video)

powrót
Odwiedzin ogółem: 010497 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1